Featured News

Peace Cup 2018: Round of 16 Fixtures

Mar 19, 2018 Comments 30, 088 views

Peace Cup 2018: Round of 16 Fixtures Round of 32 Matches, Return Leg Matches March 30, 2018 Rayon Sports Fc vs Aspor Fc (Stade de Kigali) March 31, 2018 APR Fc vs Gitikinyoni Sc (Stade (...)

Keep reading

Azam Rwanda Premier League Matches on Schedule this week

Mar 19, 2018 Comments 30, 088 views

Azam Rwanda Premier League Matches on Schedule this week March 21, 2018 Match Day 15 APR Fc vs Espoir Fc (Stade de Kigali) March 25, 2018 Match Day 13 Etincelles vs APR Fc (Stade (...)

Keep reading

Spirited Rayon Sports drop to Confederation Cup after Mamelodi Sundowns loss

Mar 19, 2018 Comments 30, 088 views

Rayon Sports were eliminated from the CAF Champions League as they dropped down to the Confederation Cup after losing 2-0 to Mamelodi Sundowns at the Loftus Versfeld Stadiumon Sunday night in (...)

Keep reading

2017/18 Second Division League kicks-off on Saturday

Posted on Nov 10 2017

The 2017/18 Second Division League starts on Saturday with twenty three clubs in contention for the season-long league title which will come to a climax on June 2, 2018

This year’s edition will be played in two groups with Pool A being comprised of Gasabo United, Esperance Fc, Sorwathe Fc, Pepiniere Fc, Unity SC, Nyagatare Fc, Aspor Fc, Etoile de l’est, Rwamagana City Fc, Vision Fc, Akagera Fc and Gitikinyoni Fc.

Group B is made up of Interforce Fc, UR Fc, Rugende Fc, La Jeunesse, Intare Fc, Heroes Fc, Vision JN, AS Muhanga, SEC Fc, Hope Fc and United Stars. Interforce Fc have replaced Isonga FC after missing out last year.

The upcoming season will also see second division clubs featuring players aged between 15-23 while no foreign player is allowed to feature in the second football tier.

The two finalists of the second division league are guaranteed of automatic spots to compete in the 2018/19 Azam Rwanda Premier League.

The fixtures of the 2017/18 Azam Rwanda Premier League’s opening day are as follows:

Pool A
November 11, 2017

Gasabo United Fc vs Esperance Fc (Ferwafa, 15:30)
Sorwathe Fc vs Pepiniere Fc (Kinihira, 14:30)
Unity Fc vs Nyagatare (Ndera, 14:30)
Aspor Fc vs Etoile de l’est Fc (Kicukiro, 15:30)
Rwamagana City Fc vs Vision Fc (Rwamagana, 14:30)

November 12, 2017
Akagera Fc vs Gitikinyoni Fc (Rwinkwamvu, 14:30)

Pool B
November 11, 2017

UR Fc (Repos)
Rugende Fc vs la Jeunesse Fc (Rugende, 14:30)
Intare Fc vs Heroes Fc (Ferwafa, 13:00)
Vision JN vs AS Muhanga (Stade Umuganda, 14:30)
SEC Fc vs Hope Fc (Kicukiro, 13:00)

November 12, 2017
Interforce Fc vs United Stars (Ferwafa, 14:30)
Source: Ferwafa.rw

No comment yet.

Leave Your comment

Advertise with us
Follow us on Twitter
Follow us On facebook