Featured News

Azam Rwanda Premier League, Match Day 10 Results/Fixtures

Dec 17, 2018 Comments 30, 088 views

Azam Rwanda Premier League, Match Day 10 Results/Fixtures Tuesday, December 18 Espoir FC 0-0 Rayon Sports FC Marines Fc 1-0 Kirehe FC Sunrise FC 1-1 Police FC Wednesday, December 19 (...)

Keep reading

2018/19 Second Division League, Match Day 1 Results

Dec 16, 2018 Comments 30, 088 views

Second Division League, Match Day 1 Results/Fixtures Group A, Saturday, December 15 Vision JN 0-0 La Jeunesse Sorwathe FC 0-3 SEC FC Gasabo United FC 0-3 Gasogi United UR FC 0-4 (...)

Keep reading

Azam Rwanda Premier League, Match Day 9 Results

Dec 16, 2018 Comments 30, 088 views

Azam Rwanda Premier League, Match Day 9 Results Friday, December 14 Gicumbi FC 1-0 Kirehe FC Police FC vs Mukura VS (Kicukiro)-Postponed Saturday, December 15 Musanze FC 1-0 Marines FC (...)

Keep reading

Second Division League, Match Day 8 Fixtures due on Wednesday

Posted on Jan 10 2018

The match day eight matches of the Second Division League will be staged on Wednesday, January 10, 2018.

The Group A and Group B matches were initially supposed to be played on December 31, 2017 but were later shifted to January 10, 2018.

They will now be played on Wednesday across respective hosting venues as scheduled.

Group A
January 10, 2018

Rwamagana City Fc vs Gasabo FC (Rwamagana, 14:30)
Aspor Fc vs Akagera Fc (Kicukiro, 14:30)
Unity Fc vs Gitikinyoni Fc (Ndera, 14:30)
Sorwathe Fc vs Vision Fc (Kinihira, 14:30)
Esperance Fc vs Etoile de l’est Fc (Mumena, 14:30)
Pepiniere Fc vs Nyagatare Fc (Ruyenzi, 14:30)

Group B
January 10, 2018

Vision JN vs Interforce Fc (Umuganda Petit Pitch, 14:30)
Intare Fc vs SEC Fc (FERWAFA, 14:30)
Rugende Fc vs Hope Fc (Rugende, 14:30)
UR Fc vs AS Muhanga (Postponed)
United Stars Fc vs Heroes Fc (Kabagali, 14:30)
La Jeunesse (Repos)

Match Day 8 Suspensions
1. Ruzibiza Prince (Aspor Fc)
2. Irirkumutima Lambert (Esperance Fc)
3. Byishimo Idrissa (Gitikinyoni SC)
4. Munyemana Jean Pierre (Gitikinyoni SC)
5. Dushimimana Joseph (Gitikinyoni SC)
6. Gasingwa Claude (Esperance Fc)
7. Murenzi Jacques (Interforce Fc)
Source: Ferwafa.rw


No comment yet.

Leave Your comment



Advertise with us
 
Follow us on Twitter
Follow us On facebook